Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti do të diskutojë amendamente në Ligjin për radon dhe televizionin

Kuvendi Popullor
Foto: BNR

Komisioni parlamentar për kulturën dhe mediat do të diskutojë në mbledhjen e vet të sotme dy projekte për ndryshime në Ligjin për Radion dhe Televizionin, të parashtruara nga deputetët e koalicionit “Patriotët e Bashkuar”.  

Sipas njërit prej projektligjeve të paktën 1/3 prej përmbajtjes muzikore në programet e radiove dhe televizioneve duhet të jetë me muzikë bullgare. I dyti parashikon regjistrimin në Këshillin për Mediat Elektronike të sajteve dhe platformave. Sipas Radios Kombëtare Bullgare propozimi i dytë nuk mund të realizohet në praktikë.  


Më shumë nga rubrika

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos. Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur..

botuar më 21-05-15 8.25.PD

“Libra për Plehra” në nëntë qytete bullgare

Për të nëntin vit radhazi në Bullgari do të mbahet një fushatë e madhe ekologjike kushtuar riciklimit të plastikës dhe leximit me titull "Libra për Plehra". Këtë vit mikpritësit do të jenë nëntë qytete, në dy fundjavë në maj dhe qershor. Fillimi..

botuar më 21-05-15 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD