Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po përmirësohet klima biznes në Bullgari

Foto: pixabay.com

Gjatë majit koniunktura ekonomike në vend shënon ndryshim pozitiv në krahasim me tre muajit e mëparshëm. Treguesi i klimës biznes u rrit me 11.8 pika në krahasim me prillin, evidentoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Vështirësi më serioze për biznesin mbeten mjedisi i pasigurt ekonomik dhe kërkimi jo i mjaftueshëm.

Gjatë prillit klima biznes shënoi nivelin më të ulët që nga vitit 1997 për shkak të papunësisë së lartë dhe shpenzimet e konsumatorëve në ulje.


Më shumë nga rubrika

Ka për t’u zhvilluar mbrëmja e 109 e protestave antiqeveritare

Protestuesit që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe kryeprokurorit sot mblidhen në demonstratën e radhës për herën e 109. Sipas njërit prej protestuesve vetëm dorëheqjet e kërkuara nuk do të ndryshojnë situatën, është i domosdoshëm ndryshim i..

botuar më 20-10-25 10.46.PD

1043 raste të reja të koronavirusit në Bullgari

1043 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari. Kjo përbën 14.7 për qind nga 7 094 PCR testet e realizuara gjatë 24 orëve të fundit. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Gjatë periudhës vdiqën 7 veta, ndërsa u shëruan..

botuar më 20-10-25 10.19.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 231

Spitalet ndalojnë pranimet e planifikuara mbi 120 raste të Covid-19 për 100 000 banorë Me urdhër të ministrit të shëndetësisë Kostadin Angellov nga 25 tetori spitalet në krahinat me sëmundshmëri mbi 120 veta për 100 mijë banorë pezullojnë..

botuar më 20-10-24 5.39.MD