Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pandemia vonoi një pjesë të projekteve në mbrojtje

Ministri Karakaçanov
Foto: BGNES

Megjithë thirrjet populliste që të jepen para në ndihmë të sektorëve të ndryshëm, pakësimi i mjeteve për mbrojtjen nuk është shqyrtuar në qeveri, ose në nivel koalicioni, tha Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov.

Para Komisionit Parlamentar të resorit Ministri sqaroi se zbatimi i marrëveshjes për avionët F-16 zhvillohet sipas planit dhe pavarësisht nga kriza e Covid-19 prodhuesi “Lockheed Martin ” parashikon që prodhimi të mbarojë brenda afateve të caktuara. Karakaçanov shtoi se pandemia ka vonuar edhe zbatimin e marrëveshjes për remontin e avionëve Su-25, si dhe përfundimin e konkurseve për makina të blinduara dhe anije patrullimi.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD