Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkëmbimi turistik mes Greqisë dhe Bullgarisë

Foto: BTA

Radhët në pikat e kalimit kufitar në drejtim Bullgari-Greqi pas heqjes së karantinës nuk janë vlerësim për cilësinë e turizmit në vendin tonë, apo shenjë për këtë se bullgarët parapëlqejnë plazhet greke – thanë zv. kryetari i Kuvendit Popullor Valeri Simeonov dhe Ministrja e turizmit Nikolina Angellkova. Ata mendojnë se trafiku intensiv është për shkak të transitit të turistëve të huaj, bullgarëve, të cilët kanë punë sezonale në Greqi, dhe atyre që kanë prona të paluajtshme në fqinjën tonë jugore.

Sipas statistikës për vitin 2019 turistët grekë në Bullgari kanë qenë 1,3 mln. e kjo është baras me bullgarët që kanë vizituar Greqinë, tha zonja Angellkova.


Më shumë nga rubrika

Pothuajse 70 për qind nga hotelierët presin “një valë falimentimesh” deri në fund të vitit

Asociacioni Bullgari i Profesionistëve në Menaxhimin e Hoteleve ( Bulgarian Association of Hotel Executives BAHE) organizoi një sondash përfaqësues kombëtar në prag të zgjedhjeve parlamentare dhe në kushtet e mbylljes së pjesshme. Qëllimi..

botuar më 21-04-06 6.55.PD

Po përfundon një sezon dimëror i munduar dhe i paparashikueshëm

Turistët bullgarë nuk arritën të kompensojnë tërheqjen e paparë të mysafirëve të huaj në vendpushimet e skive gjatë muajve të fundit. Për shkak të koronavirusit dhe të masave kundra epidemiologjike gjatë këtij dimri, industria po llogarit një stinë..

botuar më 21-03-31 6.35.PD

Ulje e numrit të udhëtarëve nga Bullgaria dhe e miqve nga jashtë

Në shkurt 2021, në situatën e vazhdueshme të epidemisë, udhëtimet e shtetasve bullgarë jashtë ishin 215 300 ose 46,3% nën ato të regjistruara në shkurt 2020, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në shkurt 2021 vizitat e të huajve në..

botuar më 21-03-29 12.35.MD