Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti do të vendosë veto të pjesshme ndaj Ligjit për MPB-në

Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev do përdorë të drejtën e tij të vërë veto të pjesshme ndaj amendamenteve të Ligjit për Ministrinë e Punëve të Brendshme. Me tekstet e reja, të cilat provokuan debate të ashpra, krijohet një drejtori e re, e cila në fakt dublon përgjegjësitë e Shërbimit të Rojës Kombëtare – një institucion, i cili është në varësi të Presidentit.

Sipas Radevit dublimi i veprimtarisë së Shërbimit të Rojës Kombëtare do të provokojë probleme serioze në koordinimin dhe organizimin e ruajtjes dhe sigurisë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 270

Bullgaria tashmë ka Plan Kombëtar për gatishmëri në rast pandemie Në një brifing sot Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov, kryetari i Shtabit Operativ Kombëtar Vencisllav Mutafçijski dhe kryeinspektori i shëndetësisë Angell..

botuar më 20-12-02 7.36.MD

Lëshojnë mjete të jashtëzakonshme për reklamimin e turizmit dimëror

Qeveria miratoi rritje të buxhetit të Ministrisë së Turizmit me 1 245 000 euro, njoftoi BTA. Paratë janë për fushatë intensive reklamuese për të promovuar turizmin dimëror në Bullgari. Fushata është një nga hapat e shumtë të ministrisë për të..

botuar më 20-12-02 6.47.MD
Kostadin Angellov

Bullgaria shprehu interes ndaj 3 llojeve të vaksinave kundër Covid-19

Bullgaria u përfshi në kontratat me firmat “AstraZeneca” dhe “Sanofi” për vaksinën kundër Covid-19, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angelov para komisionit parlamentar të shëndetësisë. Komisioni miratoi një projektvendim që miraton..

botuar më 20-12-02 6.27.MD