Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është ndër vendet në BE që pranojnë migrantë të mitur nga Greqia

Foto: BGNES

Bullgaria dhe akoma 11 shtete evropiane marrin pjesë në shpërnguljen e migrantëve të mitur pa shoqërues të tyre nga ishujt grekë, bëri të ditur një zëdhënës i Komisionit Evropian.

Që nga prilli deri tani janë transportuar dy grupe migrantësh. Në Luksemburg janë strehuar 12 të mitur, ndërsa në Gjermani – 47. Sipas fjalëve të zëdhënësit do të transportohen gjithsej 1600 fëmijë nga ishujt grekë drejt brendësisë së BE-së dhe kjo pritej që të ndodhte në muajit në vijim me heqjen graduale të kufizimeve për udhëtime.

Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD