Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditë të Kulturës Trake 2020 në qytetin Pllovdiv

Foto: arkiv

Festivali Ndërkombëtar “Ditë të Kulturës Trake” mbahet në qytetin Pllovdiv deri më 30 qershor të këtij viti. Në program përfshihen koncerte, konferencë shkencore, ekspozita kushtuara Trakisë së Lashtë dhe Bullgarisë Mesjetare, shfaqje filmash, takime etj. Ditën e fundit të festivalit dorëzohen çmimet e konkursit letrar “Trashëgimtarë të trakëve”. “Rimëkëmbja e jetës kulturore në Pllovdiv na gëzon” tha piktori Georgi Ivanov – Zhorzh Trak, shef i Qendrës Kulturore TRAKART, e cila është organizatore e veprimtarisë.

Më shumë nga rubrika

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluar është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e..

botuar më 20-11-28 6.15.PD

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD