Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dian Kostov prezanton dimensione të reja të artit të krishterë në Bruksel

Foto: BTA

Krijuesi bullgar Dian Kostov transformon bazilikën më të madhe në Bruksel me ekspozitën-instalim “Udhëkryq – çmimi i zgjedhjes”, shkruan BTA. Skena 17 metra nga jeta e Krishtit dhe Virgjëreshës Mari, do të mund të shihen në fasadën e Bazilikës Kombëtare “Zemra e Shenjtë” nga data 15 qershor deri më 18 gusht.


Ekspozita u prezantua tashmë në vitin 2023 në Votivkirhe, Vjenë. Mbi 22 000 njerëz të 37 kombësive patën fatin ta shikojnë. Në Bruksel, ekspozita do të prezantohet në një përmasë dhe më të madhe.


Në bazilikë, vizitorët do të sfidohen të ecin në një rrugë shpirtërore prej 3 fazash. “Ku po shkojmë” prezanton botën e besimit. Pjesa e dytë fillon me një kurorë të madhe me gjemba, nën të cilën ka një pasqyrë. Duke qëndruar nën kurorë mund të bëhet pyetja për "Çmimin" që paguajmë për zgjedhjet tona të vështira.


Pjesa e tretë - "Rruga" i çon vizitorët në mesin e 70 ikonave dhe tablove origjinale të piktorit Dian Kostov.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Universiteti Comenius i Bratislavës

Po bëhet gati një shekull nga fillimi i studimeve të gjuhës bullgare në Sllovaki

Interesi për studimin akademik të gjuhës bullgare në Sllovaki daton gati një shekull më parë. Në vitin 1919 u themelua Universiteti Comenius në Bratislavë. Dy vite më vonë u krijua Fakulteti Filozofik ku studiohen të gjitha degët humanitare. Aty, gjatë..

botuar më 24-05-18 9.00.PD

Një kuintet ndërkombëtar me Vasko Vasilev do të luajë në Kullën Eifel

Violinisti bullgar me famë botërore Vasko Vasilev dhe solistët nga Orkestra e Operës Mbretërore “Kovent Garden” do të mbajnë një koncert klasik akustik më 26 maj në sallën “Gustav Eiffel” të Kullës Eifel. Muzikantë nga 5 kombësi do të jenë së bashku në..

botuar më 24-05-17 3.12.MD
Doc. Natalija Njagollova

Doc. Natalija Njagollova nga Roma: Në Itali ka interes për të studiuar gjuhën bullgare

"La Sapienza" në Romë është një nga universitetet më të vjetra dhe më prestigjioze italiane, i themeluar në vitin 1303. Në ditët e sotme është universiteti më i madh në Evropë për nga numri i studentëve që studiojnë me kohë të plotë. Ashtu si në..

botuar më 24-05-14 7.20.PD