Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muajin e tretë me radhë çmimet prodhuese në Bullgari ulen

Foto: arkiv

Çmimet prodhuese në Bullgari gjatë majit 2020 vazhdojnë të ulen sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Mbi bazë vjetore indeksi i përgjithshëm i çmimeve prodhuese në vend gjatë majit ulën me 5.3 për qind, pasi në prill ulën me 4.3 për qind ndërsa në mars – me 1.5 për qind. Kjo përbën ulja më e madhe e çmimeve prodhuese që nga maji i vitit 2016 e këtej.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 tetorin

Të mërkurën do të jetë kryesisht me diell. Para mesditës do të ketë mjegull ose re të ulëta në disa vende në ultësira. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 16 dhe 21 gradë, për Sofjen deri në 16 gradë. Mbi bregdetin e Detit të Zi do të..

botuar më 21-10-19 8.05.MD

Mbërriti ambulanca neonatale për fëmijët në Plovdiv dhe rajon

Ambulanca neonatale, e blerë me ndihmën e fushatës "Kapakë për të ardhmen" , mbërriti në Plovdiv. Automjeti mjekësor iu dhurua departamentit të urgjencës të Spitalit Universitar “Plovdiv”. Për blerjen e ambulancës me vlerë 200 000 leva kishte nevojë..

botuar më 21-10-19 7.08.MD
Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Vaksinat janë mbrojtja e vetme që kemi për momentin

"Të gjithë janë të lirë të marrin vendime për veten e tyre, por vaksinat janë mbrojtja e vetme që kemi për momentin," tha Presidenti Rumen Radev para gazetarëve në qytetin Pernik në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me kontrollin e përhapjes së..

botuar më 21-10-19 4.56.MD