Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sezoni teatral vazhdon gjatë korrikut

Foto: BGNES

Sivjet teatrot do të vazhdojnë të punojnë gjatë korrikut. Artistët në Bullgari përsëri janë në skenë, pavarësisht se publiku është më pak për shkak të kërkesave për siguri dhe distancë fizike të lidhura me koronavirusin. Adhuruesit e teatrit kanë mundësi të përdorin biletat e tyre të blera para fillimit të gjendjes së jashtëzakonshme gjatë marsit dhe prillit. Hapësirat alternative për teatër gjithshtu nuk mungojnë.

Teatri Kombëtar “Ivan Vazov” ndërtoi një skenë në parkun mbas godinës së teatrit dhe shfaqjet atje grumbullojnë shumë shikues.

Teatri Dramatik i qytetit Vidin mori vendim të udhëtojë gjatë verës dhe të japë shfaqje falas për banuesit e fshatrave në rajonin e Vidinit. Nisma do të realizohet me ndihmën e vatrave të kulturës në këtë qark të Bullgarisë Veriperëndimore.

Aktorët e Teatrit të të Rinjve “Nikollaj Binev” gjithashtu ofrojnë një vend të ri për takimet e tyre me publikun. Dy nga shfaqjet më të suksesshme të këtij teatri do të prezantohen në të sapokrijuarën Platformë 6. Shfaqjet teatrale do të zhvillohen në këtë hapësirë të re për ngjarje kulturore, e cila ndodhet në parkun mbas  Pallatit Kombëtar të Kulturës, në respektim të rreptë të masave kundër epidemisë.

Më shumë nga rubrika

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluara është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e..

botuar më 20-11-28 6.15.PD

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD