Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

S’ka vend për panik sa i përket koronavirusit

Prof. Mira Kozhuharova
Foto: BGNES

S’ka vend për panik për shkak të shpërndarjes së Covid-19, tha për BNR-në specialistja e virusologjisë Mira Kozhuharova.

Me lehtësimin e masave parandaluese është normale që virusi të përhapet më lehtë. Rezultatet e kësaj përhapjeje vazhdojnë të jenë pozitive, sepse pavarësisht nga rritja e të infektuarve, numri i pacientëve në gjendje të keqe nuk është i lartë. Bëhet fjalë për vatra të infektimit, të cilat lindin nga njëra-tjetra.

Koronavirusi nuk është një sëmundje që do të na detyrojë të ndalojmë jetën tonë normale dhe nga kjo pikëpamje është i drejtë vendimi për lehtësimin e masave parandaluese. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 155

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19 Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e..

botuar më 20-08-09 6.14.MD

Dita e 32 e protestave nën dritaret e pushtetit

Mbrëmjen e 32 me radhë protestuesit në Bullgari do të grumbullohen në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, që të kërkojnë dorëheqjet e kabinetit dhe të kryeprokurorit. Më herët sot drejt PKK-së “Kallotina” në kufirin me Serbinë u nis..

botuar më 20-08-09 5.41.MD

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e Qendrës Evropiane për Profilaksi dhe Kontroll të Sëmundjeve. Në..

botuar më 20-08-09 3.56.MD