Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stuhi shiu dhe përmbytje në Sofje

Foto: BTA

Mbi 750 janë sinjalet e marra për bulevardë, nënkalime, stacione të metrosë dhe automjete të përmbytura gjatë stuhisë së shiut natën e kaluar. Disa lagje mbetën pa korrent. Ky është bilanci i sotëm, pasi gjatë natës mbi kryeqytet kanë rënë 60 litra mbi metër katror. Ishin përmbytur rrugë dhe bulevarde, shumë automjete mbetën nën ujë. Ka njerëz të evakuuar nga katet e nëndheshme të godinave.

Në lagjet jugore vazhdon puna për tharjen me pompa të bodrumeve dhe nënkalimeve. Disa nga spitalet e mëdha janë prekur seriozisht. Përkohësisht nga shtretërit e tyre dolën lumenjtë Perllovska, Sllatinska dhe Vlladajska. Pas përfundimit të reshjeve tani situata është normale.

Të gjitha ekipet e zjarrfikësve punojnë në terren. Po pastrohen kanalet e drenazhit, të cilat janë plot me baltë, gjethe dhe degë të sjella nga ujërat e lumenjve. Ekipet e mbrojtjes së popullsisë punojnë shpejtë sepse priten shira të dendura dhe mbasdite.  


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 155

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19 Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e..

botuar më 20-08-09 6.14.MD

Dita e 32 e protestave nën dritaret e pushtetit

Mbrëmjen e 32 me radhë protestuesit në Bullgari do të grumbullohen në të ashtuquajturin “trekëndësh i pushtetit”, që të kërkojnë dorëheqjet e kabinetit dhe të kryeprokurorit. Më herët sot drejt PKK-së “Kallotina” në kufirin me Serbinë u nis..

botuar më 20-08-09 5.41.MD

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e Qendrës Evropiane për Profilaksi dhe Kontroll të Sëmundjeve. Në..

botuar më 20-08-09 3.56.MD