Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Një copë parajse në bregun e Detit të Zi

Foto: Veneta Nikollova

Fshati Durankullak është vendbanimi më verilindor bullgar, vetëm 5 km. në jug të kufirit tonë me Rumani dhe dy kilometra në perëndim të Detit të Zi. Shumë i njohur është Liqeni i Durankullakut, i cili ndodhet një kilometër në juglindje të vendbanimit dhe është ndarë nga deti me vijë rëre. Liqeni nuk është shumë i thellë, por rëndësia e tij është jashtëzakonisht e madhe sepse është një nga “stacionet” e zogjve shtegtarë në rrugën e tyre të quajtur Via Pontika, e cila lidh Evropën me Afrikën.

Mundësitë për turizëm kulturor, ekologjik apo historik janë të shumta në këtë skaj kaq të bukur të Bullgarisë dhe mund t’i kombinoni me pushime të shkëlqyera në det. Fshati Durankullak disponon shtëpi të shumta për turistë, bujtina dhe kamping me restorant me pamje të mrekullueshme nga deti. Më shumë fakte interesante dhe të dobishme për turistët që dëshirojnë të vizitojnë Durankullakun ju ofrojmë në artikullin tonë “Durankullak – oaza e fundit e natyrës së virgjër”.


Më shumë nga rubrika

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

botuar më 20-08-02 5.15.PD

Ujë shërues, peizazhe piktoreske dhe ajër i pastër i kristaltë tërheqin në fshatin Banja

Në luginën e qytetit Razllog, në rrëzat e tri maleve të shkëlqyera bullgare Rodopi, Rilla dhe Pirin gjendet fshati piktoresk Banja. Vetëm në disa kilometra largësi nga vendpushimi malor Bansko, qyteza sikurse mbetet pa u vënë re nga turistët, të cilët..

botuar më 20-08-01 5.10.PD

Pomorie – turizëm kulturor dhe mjekësor në bregun e Detit të Zi

E themeluar gjatë shekullit të V para Krishtit qyteza Pomorie tërheq me kuriozitetet e saj të shumta – krahina historike, rezervat natyror, lloje të rralla të florës dhe faunës. Pomorie ndodhet në një gadishull shkëmbor, 3.5 km në brendësinë e Detit të..

botuar më 20-07-26 5.00.PD