Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE-ja nuk duhet të mbyllë prapë kufijtë e brendshme

Ekaterina Zaharieva dhe tomash Petriçek
Foto: BTA

Në BE duhet të kemi rregulla të përbashkëta për kufizimin e koronavirusit dhe të mos lejojmë që prapë të mbyllen kufijtë e bashkisë. Këtë e tha ministrja bullgare e punëve të jashtësme Ekaterina Zaharieva në Pragë. Bullgaria përballon me sukses epideminë dhe ajo ishte shteti i parë me të cilin rimëkëmbëm turizmin, tha ministri i jashtëm çek Tomash Petriçek.


Më shumë nga rubrika

Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 226

Afro 25 për qind janë rastet e reja të Covid-19 Brenda 24 orëve të fundit, në Bullgari u regjistruan 395 raste të reja të koronavirusit. Nga 1582 PCR testet 24.98 për qind janë pozitive. Në spital mjekohen 1500 veta, 74 prej të..

botuar më 20-10-19 7.35.MD

Bullgaria dhe akoma 14 shtete janë për veprime të përbashkëta në BE kundër gënjeshtrave për 5G teknologjitë

BE-ja ka nevojë për një strategji kundër dezinformimit për 5G teknologjitë. Në rast të kundërt gënjeshtrat mund të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike. Këtë e pohojnë 15 shtete, ndër të cilat edhe Bullgaria, në një letër ndaj Komisionit Evropian,..

botuar më 20-10-19 6.04.MD