Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qyteti Burgas është mikpritës i edicionit të 13-të të Festivalit të skulpturave prej rëre

4
Foto: BTA

Gjatë këtij viti “qyteti i rërës” ka strehuar 14 kompozicione të 12 autorëve, 6 prej të cilëve janë nga qyteti Burgas. Për formimin e figurave të mëdha  janë përdorur 5600 tonë rërë. Eventi atraktiv zhvillohet me moto “Të çuditshëm, dëfryes e të tmerrshëm. Heronjtë përrallorë”.Është e mirë se mundëm të organizojmë dhe sivjet festivalin, pavarësisht nga situata mjaft e ndërlikuar. Ai tashmë është një markë për qytetin e Burgasit dhe ruajtja e tij ishte jashtëzakonisht e rëndësishme” – komenton zëvendës kryetarja e bashkisë për kulturën, turizmin dhe sportin në Bashkinë e qytetit Burgas Diana Savateva. Janë marrë të gjitha masat kundër epidemisë, thonë organizatorët.

Foto: BTA


Galeria

Më shumë nga rubrika

Që nga fillimi i vitit 2020 zjarret në Bullgari asgjësuan 16 600 dynym

Zjarret e regjistruara deri më 7 gusht 2020 në territoret pyjore të Bullgarisë janë 300 sipas informacionit të BTA-së. Sipas të dhënave të Agjencisë Ekzekutive të Pyjeve në sipërfaqet e djegura nga 16 600 dynym u dëmtuan pyje halore dhe gjetherënëse,..

botuar më 20-08-10 5.48.MD

Një bullgar krijoi një automjet të ri elektrik

Jeta në qytetin e madh me një infrastrukturë të keqe dhe një lidhje jo aq të mirë për nga transporti shumë shpesh kthehet në një sprovë dhe shkak për nerva të shumta e të tepërta. Për t’ju shmangur mangësive dhe telasheve në qendër me makinë personale..

botuar më 20-08-10 1.05.MD

Një festival graffiti e transformon pamjen e nënkalesës në Stacionin Qendror Hekurudhor në Sofje

GRAFF EXPRESS mbërrin në Stacionin Qendror të Sofjes, për të përmbushur me ngjyrë dhe mesazhe hapësirën e qytetit. Në edicionin e parë të art festivalit 8 artistë profesionalë bullgarë do të punojnë në nënkalesën e stacionit hekurudhor mbi një krijim të..

botuar më 20-08-08 7.10.PD