Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri pret lajme të mira për Bullgarinë nga Komiteti i Ministrave të Ekonomisë dhe të Financës të BE-së ECOFIN

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Kryeministri Bojko Borisov tha, se sonte presim lajmin e mirë nga BE-ja se kemi dritë jeshile për dhomën e pritjes së eurozonës dhe për Bashkimin Bankar. Në se bëhet kjo bankat nuk do të mund të falimentojnë, do të rritë vlerësimi i kredisë i Bullgarisë, do të jemi ndër vendet e suksesshme në zemrën e BE-së. Skenari i protestave filloi që të mos ndodh kjo sepse pikërisht sot, të premten më 10 korrik presim këtë lajmë. E bëj pyetjen a ka ndonjëri me orientime të së djathtas i cili të mos di se çfarë do të thotë që një vend të hyjë në Bashkimin Bankar të BE-së dhe në dhomën e pritjes ERM-2, tha zoti Borisov. Ai shtoi, se në protestat kundër qeverisë së partisë GERB ai zbulon një skenarë të sajuar mirë.


Më shumë nga rubrika

Arman Babikjan

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura..

botuar më 20-08-07 3.29.MD

Në Bullgari u zhvilluan operacionet e para për transplantim organesh pas fillimit të pandemisë

Për herë të parë që nga janari dhe pas pandemisë së Covid-19 në Bullgari u zhvilluan transplantime të zemrës dhe të mëlçisë së zezë. Operacionet janë realizuar në spitalet “Shën Ekaterina” dhe “Llozenec” në kryeqytet. Pacientët janë një burrë 49..

botuar më 20-08-07 1.34.MD

Fëmijët nuk janë të rrezikuar nga Covid-19 dhe mund të kthehen në shkollë

Për përqindjen e të sëmurëve nga Covid-19 mund të gjykojmë nga të hospitalizuarit dhe të vendosurit në repartet intensive, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar epidemiologia prof. Mira Kozhuharova. Para pandemisë në përqindjen e të infektuarve..

botuar më 20-08-07 12.31.MD