Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ish-i dyti në GERB: Qeveritarët do të humbin gjysmën e përkrahësve të vet

Foto: BNT

“Në se sot zhvilloheshin zgjedhjet, GERB-i do të humbiste gjysmën e deputetëve të vet”, tha para BNT Cvetan Cvetanov, i cili para pak kohe ishte personi i dytë në parti, kurse sot ka një projekt të vetë politik. Sipas tij, nga 1 milion e 400 mijë përkrahësit e GERB-it gjatë 2017-së, tani vetëm 600 mijë janë ata që do të votonin për të.

Politikani tha se nuk ishte i pranishëm në protestat e djeshme, por po të duhej të zgjidhte, do të shkonte në atë në përkrahje të institucionit të presidentit. Sipas fjalëve të tij mitingu në “pro” GERB-it ka qenë organizuar nga qeveritarët dhe njerëzit kanë qenë detyruar të vijnë në Sofje nga kryetarët e bashkive të tyre.  “Kjo është mbijetesë në kushtet e krizës dhe partia ka frikë”, mendon Cvetanov.


Më shumë nga rubrika

Arman Babikjan

Protestuesit: Çadrat do të kthehen atje ku ishin

Çadrat do të kthehen atje ku ishin, madje në më shumë vende! Frika e autoriteteve nga protesta e lirë e qytetarëve nuk do të fitojë”. Këtë e tha PR-eksperti Arman Babikjan – një prej organizatorëve të protestave antiqeveritare nga e ashtuquajtura..

botuar më 20-08-07 3.29.MD

Në Bullgari u zhvilluan operacionet e para për transplantim organesh pas fillimit të pandemisë

Për herë të parë që nga janari dhe pas pandemisë së Covid-19 në Bullgari u zhvilluan transplantime të zemrës dhe të mëlçisë së zezë. Operacionet janë realizuar në spitalet “Shën Ekaterina” dhe “Llozenec” në kryeqytet. Pacientët janë një burrë 49..

botuar më 20-08-07 1.34.MD

Fëmijët nuk janë të rrezikuar nga Covid-19 dhe mund të kthehen në shkollë

Për përqindjen e të sëmurëve nga Covid-19 mund të gjykojmë nga të hospitalizuarit dhe të vendosurit në repartet intensive, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar epidemiologia prof. Mira Kozhuharova. Para pandemisë në përqindjen e të infektuarve..

botuar më 20-08-07 12.31.MD