Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nga qyteti Pleven fillon marshimi “Në hapat e Apostullit”

“Në hapat e Apostullit”
Foto: arkiv

Nga qyteti Pleven (Bullgari Veriore) nis marshimi turistik kombëtar “Në hapat e Apostullit”. Për vitin e 26-të me radhë turistët nga e gjithë vendi do të ecin nëpër hapat e revolucionarit Vasill Levski, i cili ia kushtoi jetën e vet lirisë së Bullgarisë.

Turistët, të cilët do të nisin nga vende të ndryshme të Bullgarisë, do të takohen në qytetin e lindjes së Apostullit, Karllovo, për të shënuar përvjetorin e ditëlindjes së bullgarit të madh, 18 korrik.

Insiciativa organizohet çdo vit me idenë e Vasill Kopçevit, i cili sot është ndër pjesëmarrësit më të moshuar në të.

Marshimi do të fillojë zyrtarisht më 14 qershor me vendosjen e luleve para monumentit të Vasill Levskit në qendrën e Plevenit.


Më shumë nga rubrika

Akve Kalide

Pranë qytetit Burgas arkeologë zbuluan monedha nga shekulli IV

Gjatë gërmimeve te “Akve Kalide” në afërsi të qytetit bregdetar Burgas, arkeologët zbuluan më se 40 monedha, shumica prej të cilave nga shekulli i IV. Para BTA-së udhëheqësi shkencor i kompleksit arkeologjik Dimço Momçillov tha, se u gërmuan më se 50..

botuar më 20-08-02 1.18.MD

Ministria e Kulturës lëshon para për studimin dhe konservimin e kalasë në baskinë Tvërdica

Mbeturinat nga kalaja-qytet Verdica, në tokën e Tvërdicës (në pjesën Qendrore të Bullgarisë Jugore) do të studiohen dhe do të konservohen, njoftoi Agjencia Telegrafike Bullgare. Për këtë qëllim, Ministria e Kulturës i ofron 18 000 leva /afro 9 000 euro/..

botuar më 20-08-02 6.05.PD

Fillojnë kreshmët e së kremtes së Fjetjes së Hyjlindëses

Sot, më 1 gusht fillojnë kreshmët, të cilat paraprijnë kremten e madhe të krishterë të Fjetjes së Hyjlindëses, të cilën e festojmë më 15 gusht. Gjatë kësaj periudhe feja u ndalon besimtarëve të hanë mish e bulmet me qëllim lartësim shpirtëror dhe..

botuar më 20-08-01 11.39.PD