Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe Kroacia duhet të përmirësojnë institucionet dhe ekonomitë e veta

Fabio Paneta
Foto: Reuters

Bullgaria dhe Kroacia duhet të vazhdojnë të punojnë që t’i përmirësojnë ekonomitë dhe institucionet e tyre, para se të pranojnë euron, deklaroi ditën e hënë anëtari i bordit të Bankës Qendrore Evropiane Fabio Paneta, bëri të ditur Rojtersi.

Të dyja shtetet u aderuan në mekanizmin valutor ERM II – i njohur si dhoma e pritjes e eurozonës, dhe mund ta pranojnë valutën e përbashkët evropiane jo më herët se 2023-ta.


Më shumë nga rubrika

Riçard Alibegov

Afro 120 000 veta mbeten pa punë për shkak të masave kundër Covid-19

Për shkak të mbylljes së lokaleve të natës në Bullgari afro 120 mijë veta do të mbeten pa punë. Këtë e tha para gazetarëve kryetari i Asociacionit Bullgar të Lokaleve Riçard Alibegov. Asociacioni kërkoi dorëheqjen e kryetares së bashkisë së..

botuar më 20-10-27 5.48.MD

Buxheti 2021 është i bashkërenditur me presidencën

Ministria e Financave njoftoi, se administrata e presidentit Rumen Radev bashkërenditi buxhetin pa dërguar shënime, transmetoi Radioja Darik. Komenti i ministrisë ishte në përgjigje të deklaratës së kreut të shtetit pak më herët sot, në të cilën ai..

botuar më 20-10-27 4.54.MD

Presidenti komentoi buxhetin e qeverisë

Presidenti Rumen Radev komentoi para gazetarëve se qeveria ofron një buxhet pa qëllime, pa plan, pa procedura të qarta, pa arsyetuar shpenzimet. Ai asistoi në një stërvitje taktike në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo, ditën për..

botuar më 20-10-27 4.38.MD