Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Platforma "Bulgaria wants you" do të punojë për kthimin e bullgarëve nga jashtë

Foto: arkiv

Platforma "Bulgaria wants you" ka për qëllim të tërheqë bullgarët të kthehen nga jashtë. Pasi ajo u përkthye edhe në anglisht prej saj mund të përfitojnë edhe të huaj që dëshirojnë të vendosen në Bullgari. Platforma do të sigurojë informacion për mënyrën e jetesës në bashkitë më të mëdha dhe për mundësitë për punë. Platforma disponon edhe kalkulator i cili lejon që të llogaritet se sa do të kushtojë jeta në një qytet të caktuar bullgar. Që ta shihni plaformën klikoni KËTU!


Më shumë nga rubrika

Shpëtuan një qen të eksportuar në mënyrë të paligjshme nga Bullgaria

Agjencia e Ushqimeve lejoi kthimin nga Norvegjia në Bullgari të qenit Raja të racës Chihuahua, i cili ishte kërcënuar nga eutanazia për shkak të pasaportës së tij të pavlefshme. Kazusi mori jehonë ndërkombëtare pas apelit të aktorit Jean-Claude..

botuar më 20-10-19 5.16.MD

Të kalosh Atlantikun në mbështetje të dhurimit të organeve

Të dhurosh organet, që të mund të shpëtosh një jetë njerëzore, kur rruga jote tokësore përfundon në kulmin e forcave tënde, është një nga format më të lartësuara të eupatisë. Lë një pjesë nga vetja jote, që të mund të jetojë një i panjohur, i cili vite..

botuar më 20-10-19 1.08.MD
Kostadin Angellov

Mjekët bullgarë shënojnë ditën e shenjtorit mbrojtës Shën Ivan Rillski me shqetësim për të ardhmen

Më 19 tetor, ditën në të cilën Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shenjtorit Ivan Rillski Çudibërisi – mbrojtësit qiellor të popullit bullgar, në Bullgari shënohet edhe Dita e Mjekut Bullgar. Me rastin e festës ministri i shëndetësisë..

botuar më 20-10-19 10.38.PD