Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nderojmë Shën Marinën – mbrojtëse e ujërave

Shën Marina
Foto: arkiv

Më 17 korrik Kisha Ortodokse Bullgare nderon Shën Martiren e Madhe Marina. Në besimet popullore bullgare shenjtorja quhet Marina e Zjarrtë dhe simbolizon zjarrin qiellor. Ajo është mbrojtëse e korrjes, arave dhe mbjelljes. Sipas traditës popullore këtë ditë ndizet zjarr të cilin secili duhet të kërcejë për shëndet.

Ditën e Shën Marinës festën e vet shënon qyteti bregdetar Sozopoll. Shenjtorja konsiderohet mbrojtëse e ujërave dhe e qytetit. Ditë të emrit kanë ata ë mbajnë emra Marin, Marina, Marinella.


Më shumë nga rubrika

Përvjetori i 102-të i Betejës së Dojranit do të shënohet në qytetin Pleven

Përvjetori i 102-të i fitores së arritur nga ushtria e vogël bullgare në rajonin e Dojranit gjatë Luftës së Parë Botërore, do të shënohet me solemnitet në qytetin Pleven. Beteja te Dojrani është një nga fitoret më të mëdha të ushtrisë bullgare..

botuar më 20-09-27 11.07.PD

E kaluara e manastirit Mëglizh është e mbështjellë në mister

Një nga manastiret tona më të bukura është i heshtur në thellësitë e Ballkanit, 2 kilometra në veri nga qyteti i rrethit Mëglizh. Shumë pak janë njerëzit që vijnë këtu larg qendrave tona turistike të përmbushura me njerëz, që të vetmohen dhe të marrin një..

botuar më 20-09-26 5.05.PD

80 vjet nga kthimi i Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë

Përvjetori i 80 i rikthimit të Dobruxhës Jugore dhe Nënshkrimit të Marrëveshjes së Krajovës shënohet solemnisht në Ditën e Dobriçit. Mysafirë zyrtarë në festë janë Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov, transmetoi..

botuar më 20-09-25 6.56.MD