Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Shtëpia e lindjes së Apostullit ruan dëshmi të çmueshme për jetën dhe veprën e tij

7
Foto: vlevskimuseum-bg.org

Vasill Levski, i cili u kthye në një simbol kombëtar të luftës kundër sundimit osman, kaloi vitet e fëmijërisë dhe të rinisë në një shtëpi të thjeshtë në qytetin e lindjes Karllovo. Shtëpia njëkatëshe e familjes u ndërtua në kohën e Rilindjes Kombëtare Bullgare në shekullin e XVIII nga gjyshi Kunço Ivanov.

E pabanuar për një kohë të gjatë shtëpia u shemb në vitet rreth Çlirimit të Bullgarisë nga zgjedha turke (1878). U rindërtua në vitin 1933 me projekt të arkitektit Dimitër Ivanov. Banorët e qytetit Karllovo dhe ushtarët e garnizonit vendor ndihmuan me materiale dhe me ndihmë falas. Vajzat e Janës – motra e Apostullit ndihmuan për rikrijimin e interierit autentik. Në vitin 1937 shtëpia e revolucionarit të madh bullgar Vasill Levski hapi dyert për vizitues dhe tashmë më se 80 vjet është muze i cili ruan dëshmi të çmueshme për familjen, për jetën dhe për veprën e këtij heroi kombëtar bullgar.

Më shumë fakte interesante për shtëpinë e Apostullit mund të lexoni në botimin e redaktores Gergana Mançeva “Karllovo ngriti nga rrënojat shtëpinë e Apostullit të Lirisë Vasill Levski dhe e ruan si një shenjtërore

Foto: vlevskimuseum-bg.org


Më shumë nga rubrika

Bota nëntokësore laramane e shpellës “Veneca”

Nja 14 kilometra larg qytetit Bellogradçik të Bullgarisë Veriperëndimore ka një fenomen natyror – “Veneca”, një nga shpellat më të bukura në Bullgari. Ajo ndodhet në afërsi të drejtpërdrejtë të fshatit Oreshec. Deri te hyrja e saj çon një..

botuar më 20-08-09 4.10.PD

Bansko ofron ajër të freskët malor dhe kthen vizituesit në historinë e Bullgarisë

Mali Pirin me faqet e tij të larmishme në çdo stinë që prej kohe e ka kthyer Bansko në një vendpushim tërheqës. Përderisa bjeshkët e tij janë të mbuluara me dëborë në pistat garojnë skiatorë të njohur, ndërsa adhuruesit e sporteve të bardha..

botuar më 20-08-08 4.15.PD

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

botuar më 20-08-02 5.15.PD