Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Le të kujtojmë...

Fshati Brëshljan – ëndërr, realitet apo diçka tjetër

Foto: arkiv

Të humbësh midis historisë dhe jetës së sotme, të rikthesh kohën mbrapa... Ndoshta secili dëshiron të takohet me të kaluarën pa lënë të tanishmen. Akoma ka kënde të tilla në Bullgari. Ndër ta është fshati Brëshljan i strukur në gjinjtë e malit Stranxha. Fshati ndodhet nja 15 kilometra larg qytetit Mallko Tërnovo dhe  nja 60 kilometra në jug të qytetit bregdetar Burgas. Për dhjetëra shtëpitë e ruajtura në pamjen e tyre autentike, fshati u shpall rezervat arkitekturor dhe historik.

Sesi u ndërtuan shtëpitë në këtë fshat, më e vjetra prej të cilave daton nga shekulli i XVII, cila ishte mënyra e jetesës së njerëzve, çfarë fenomenesh do të shikoni në se e frekuentoni fshatin Brëshljan do të mësoni nga tregimi i redaktores Veneta Nikollova KËTU


Më shumë nga rubrika

Bota nëntokësore laramane e shpellës “Veneca”

Nja 14 kilometra larg qytetit Bellogradçik të Bullgarisë Veriperëndimore ka një fenomen natyror – “Veneca”, një nga shpellat më të bukura në Bullgari. Ajo ndodhet në afërsi të drejtpërdrejtë të fshatit Oreshec. Deri te hyrja e saj çon një..

botuar më 20-08-09 4.10.PD

Bansko ofron ajër të freskët malor dhe kthen vizituesit në historinë e Bullgarisë

Mali Pirin me faqet e tij të larmishme në çdo stinë që prej kohe e ka kthyer Bansko në një vendpushim tërheqës. Përderisa bjeshkët e tij janë të mbuluara me dëborë në pistat garojnë skiatorë të njohur, ndërsa adhuruesit e sporteve të bardha..

botuar më 20-08-08 4.15.PD

117 vjet nga Kryengritja e Ilindenit

Më 2 gusht të vitit 1903 shpërthen Kryengritja e Ilindenit, e konsideruar si një pikë kulmore në lëvizjen nacionalçlirimtare të bullgarëve në Maqedoni dhe Edrene. Ajo është fryt i intrasigjencës së popullit bullgar kundra vendimeve të Kongresit të..

botuar më 20-08-02 5.15.PD