Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në sfondin e protestave parlamenti diskuton mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Foto: BTA

Parlamenti do të diskutojë votën e pestë të mosbesimit ndaj qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov. Kërkesë për këtë votë paraqitën 77 përfaqësues popullor nga Partia Socialiste Bullgare për arsye “të dështimit të politikës së kundërvënies së korrupsionit”. Debati zhvillohet në sfondin e protestave para godinës së parlamentit. Organizatorët shpallën se do të kalojnë te mosbindje shtetërore. Organet e rendit bënë thirrje që protestat të jenë paqësore dhe protestuesit të lënë institucionet të punojnë.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD