Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Spoti i DJ Fabrizio Parisi prezanton bukuritë e Bullgarisë

Foto: youtube.com

Bukuria e bregdetit jugor bullgar është paraqitur në videon e re të DJ-it italian Fabrizio Parisi. Spoti është i këngës South Legend frymëzuar nga folklori bullgar, e cila tashmë transmetohet nga radiostacionet në Bullgari, Greqi, Turqi, Marok, Egjipt etj.

Fabrizio Parisi është italian me rrënja bullgare. Ka lindur të Bazel të Zvicrrës në familjen e një bullgareje dhe një italiani – menaxher muzikor.

Regjisori i videos është fotografi Ljubomor Asenov – i vetmi bullgar i akredituar për të fotografuar Formula 1, bëri të ditur BNR-Sofja.


Më shumë nga rubrika

Një këngë bullgare është në Top 30 në klasifikimin e fansave të Eurovision

Kënga me të cilën këngëtarja bullgare Viktoria duhej të prezantonte vendin tonë në konkursin “Eurovision” gjatë vitit 2020 “Tears Getting Sobber” është ndër 30 këngët më të dashura për të gjitha kohërat dhe është vendosur në pozitën e 26 nga..

botuar më 21-01-04 2.59.MD

Viti i vështirë 2020 ishte i suksesshëm për instrumentistët e rinj bullgarë

“Garat janë për kuajt dhe jo për artistët” - kjo frazë e përsëritur shpesh është e kompozitorit të madh hungarez dhe pianist Bela Bartok. Shumë nga interpretuesit modernë  e ndajnë pozitën e tij, por pavarësisht  nga kjo konkurset muzikore po shtohen...

botuar më 21-01-03 7.05.PD

Orlin Goranov: “Le të realizojmë ëndrrat tona! Jeta është e shkëlqyer!”

Orlin Goranovi është një nga pop këngëtarët tanë më të njohur, i dashur prej brezave të ndryshëm të bullgarëve tek ne dhe jashtë shtetit. Krahas këngëve më të njohura të tij të cilat janë bërë hit, janë “ Bota është për të dy ” (muzikë Maria Nejkova,..

botuar më 21-01-01 8.15.PD