Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti vuri veto mbi Ligjin e Pasurive Nëntokësore

Rumen Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev ve veton mbi ndryshimet në Ligjin për Pasuritë Nëntokësore, të miratuara nga parlamenti më 22 korrik 2020. Kjo u njoftua në sajtin e Presidencës. Udhëheqësi i shtetit nuk është dakord me rregullore të veçanta lidhur me koncesionet e nxjerrjes së mineraleve, si zgjerimi i të drejtave të koncesionerëve, mundësitë për zgjatjen e afatit të koncesioneve dhe krijimi i rreziqeve ekologjike. “Koncesioneri fiton mundësi të zgjeruara të realizojë veprimtari jashtë skicave të burimit dhe të ndërhyjë  në mjedisin dhe në peizazhin, duke krijuar rrezik për jetën dhe shëndetin e njerëzve”, u argumentua presidenti.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD