Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Myslimanët festojnë Kurban Bajramin

Sofja, Kurban Bajram
Foto: BTA

Me masa të rrepta për siguri shëndetësore myslimanët në Bullgari festojnë Kurban Bajramin. Për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe gjendjes së zgjatur të jashtëzakonshme kundërepidemike lutjet u bënë në të hapur me respektim të distancës sociale, njofton korrespondentja e Radios Kombëtare Bullgare në qytetin Kërxhali Vanja Apostollova.

Presidenti Rumen Radev shprehu respektin e tij ndaj traditës fetare të myslimanëve bullgarë. Ai theksoi, se ditët e kësaj feste kujtojnë rëndësinë e bamirësisë dhe tolerancës. “Këto vlera le të vazhdojnë të jenë rruga drejt mirëqenies personale dhe shoqërore”, thekson presidenti.

“Gëzuar Kurban Bajramin të gjithë miqve të mi myslimanë! Jini të shëndetshëm dhe të lumtur! Festa e shenjtë mëson përulësi, respekt dhe përkrahje, në sajë të të cilëve edhe më sot jetojmë në paqe dhe në frymën e tolerancës”, shkroi kryeministri Bojko Boriov në faqen e tij zyrtare në Facebook.


Më shumë nga rubrika

Rritja e shqetësimit ndër bullgarët për shkak të COVID-19

6% prej bullgarëve e kanë kaluar  COVID-19 , ndërsa 5% aktualisht janë  të sëmurë me koronavirus, tregon një studim i Institutit për studimin e popullsisë dhe njeriut pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Rritet ndjeshëm shqetësimi nga..

botuar më 20-11-22 5.03.MD

Shkupi ka frikë nga ndikimi bullgar përmes Korridorit 8

Në një kohë të afërt nuk do të ketë ndryshim të konsiderueshëm në qëndrimin e Shkupit ndaj çështjeve të shtruara nga Bullgaria, tha për BNR doc. Milen Mihov, Zëvendëskryetar i VMRO . “Histeria antubullgare” pritej. Ajo duhet të parandalojë..

botuar më 20-11-22 4.43.MD

FKSHB kërkon shpalljen e karantinës 3 javore në vend

Sipas modelit të një sërë shtetesh evropiane duhet të forcojmë masat kundër epidemisë dhe të shpallet një karantinë së paku tre javore, tha për TV ”Evropa” Valeri Simeonov, lider i Frontit Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë, parti e cila është në..

botuar më 20-11-22 2.51.MD