Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kalim deri në majën Murgavec dhe akoma mundësi të tjera për një pushim aktiv i tërheqin turistët në qendrën turistike Pamporovo

Foto: pamporovo.me

Qendra turistike  Pamporovo organizon më 1 gusht  një kalim turistik nëpër rrugën e re malore deri në majën e dytë për nga lartësia në rajonin e vendpushimit - Murgavec (1859 metra) dhe Parkun Aventuresk “Jazovira”. Ngjarja është pjesë e iniciativës së kompleksit kulturor “Lëviz, merr frymë, trego!” qëllimi i së cilës është t’i motivojë turistët të kalojnë në mënyrë aktive më shumë kohë mes natyrës. Kalimi deri në majë  është me një ngarkesë të lehtë fizike dhe është pjesë nga propozimet javore të qendrës turistike, për të cilat propozohen 15% pakësim nga çmimi. Në dispozicion të miqve të Pamporovos është dhe parku për biçikleta me 10 lloje të ndryshme të traseve.

Më shumë nga rubrika

Kisha e fshatit Saparevo është një kopje e zvogëluar e kishës në Manastirin e Rilës

Kjo është kisha më e bukur në rajonin e qytetit Sapareva Banja në këtë do t’u bind secili i cili në një moment është drejtuar përpara godinës së saj të bukur dhe ka kaluar pragun e saj. “Fjetja e Shën Mërisë” ngre shtat në një kodër të vogël në..

botuar më 20-08-15 7.25.PD

Dush i akullt për vendpushimet tona nëpër bregdetin verior të Detit të Zi

Turistët gjermanë kanë filluar t’i anulojnë në masë rezervimet e veta për stinën verore në bregdetin tonë verior. Lajmi u konfirmua përpara Radio Bullgarisë nga përfaqësuesit e shoqatave turistike vendase. Mjaft serioze është gjendja në..

botuar më 20-08-14 12.29.MD

7 ide për një fundjavë të paharrueshme në rrethinat e qytetit Bellogradçik

Qyteti Bellogradçik është një qytet i vogël, i vendosur ndër shpatat e malit Stara Pllanina në Bullgarinë Veriperëndimore. Ai është i njohur me çuditë e tij natyrore si dhe me mundësitë për një pushim aktiv në ajër të pastër. Shikoni 7 propozimet tona..

botuar më 20-08-13 2.26.MD