Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lirim me kusht për ish ministrin e energjetikës Rumen Ovçarov

Rumen Ovçarov
Foto: arkiv

Gjykata e Specializuar Penale vendosi lirim dyvjeçar me kusht me periudhë prove trevjeçare për ish ministrin e energjetikës Rumen Ovçarov në procesin për “Minierat Bobov Doll”. Ai u shpall fajtor se qëllimisht nuk ka ushtruar kontroll mbi drejtorin ekzekutiv të minierave Pllamen Stefanov dhe kështu i ka sjellë dëme shtetit më se 8 milion euro. Gjykata pranoi gjithashtu kërkesën civile ngritur kundër Ovçarovit në të njëjtën sasi. Me po këtë dënim është edhe Pllamen Stefanovi i cili i solli dëme vendit mbi 11 milion euro. U pranua edhe kërkesa civile në po këtë sasi ndaj tij. Dënimet me kusht janë për arsye se të dy ata nuk kanë dënime të tjera dhe se bëhet fjalë për krim nga 14 vjet më parë.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev: Mbetja në pushtet na dëmton

Kuvend i Madh Popullor mund të thirret në nëntor, tha para bTV zëvendës kryeministri Tomisllav Donçev. Ai theksoi se mbetja e qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov në pushtet që këtu e tutje është në dëm të tyre. Ai shtoi, se dorëheqja nuk do të..

botuar më 20-08-15 10.53.PD
Снимка: БГНЕС

Ngjarjet me adresë ballkanike

Zoran Zaev me mandat për krijimin e qeverisë në Maqedoninë e Veriut Lideri i Bashkimit Social Demokratik të Maqedonisë Zoran Zaev mori nga presidenti Stevo Pendarovski mandat për krijimin e qeverisë së Maqedonisë së Veriut. Drejtimi i..

botuar më 20-08-14 2.24.MD
Bojko Borisov

Kryeministri Borisov: Është koha për restartin e shtetit

“Është koha për përgjegjësi dhe vendosmëri. Është koha jo vetëm për ndërrimin e sistemit politik, por për restartin e shtetit”. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në një thirrje drejt shtetasve bullgarë nëpërmjet rrjeteve sociale. Në të ai shpalli..

botuar më 20-08-14 1.28.MD