Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 26 e protestave antiqeveritare në Bullgari

Foto: BGNES

Po vazhdojnë protestat në Bullgari me kërkesa për dorëheqjen e qeverisë dhe të kryeprokurorit dhe për aplikimin e votimit me makina. Mbeten të bllokuara tri pika kryesore në Sofje nga kampet me çadra të protestuesve – Orllov Most (“Ura e Shqiponjave”), para Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” dhe pranë Presidencës, bëri të ditur korrespondenti i BNR-së Daniell Inkov.

Për shkak të bllokadave mbeten të ndryshuara itineraret e transportit urban në kryeqytet. Në një briefing të improvizuar iniciatorët e protestave nga e ashtuquajtura “Trioja Helmuese” u ankuan se telefonat e tyre përgjohen.

Pritet që kjo mbrëmje të bllokohet edhe sheshi para Bashkisë së Varnësnë kryeqytetin tonë detar pranë Detit të Zi.

Po vazhdon bllokada në rrugën mes Stara Zagorës dhe Haskovos, Bullgari Jugore, tek dalja drejt autostradës “Trakia”. Atje aksioni i protestës filloi që në fund të javës së kaluar.

Protesta organizojnë edhe bullgarët në Bruksel, Pragë, Birmingham, Sidnej, Monreal dhe në një sërë qytetesh të tjera në botë.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Komisioni Evropian konstatoi probleme të grumbulluara vite me radhë

Shkelje sistematike e ligjit dhe e interesit të shoqërisë nga Kryeprokurori me qëllim ruajtjen e qeverisë dhe të oligarkëve me çdo çmim, sulm kundër personave që nuk veprojnë në interesin e tyre – e gjithë kjo është në dëm të shtetit, deklaroi..

botuar më 20-10-01 3.41.MD
Ministri Krasimir Vëllçev

Nxënësit infektohen me koronavirus 2.5 herë më pak nga të moshuarit

Kemi 90 mësues të infektuar me COVID-19 nga 90 000 veta. 0.5% janë nxënësit në karantinë, që kanë kontaktuar me njerëz të tjerë të infektuar në shkollë, ose jashtë saj, tha Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev, transmetoi BTA. Për një pjesë..

botuar më 20-10-01 2.06.MD

Pushteti dhe opozita hynë në diskutim për Ditën Botërore të Njerëzve të Moshuar

Në ditët më të vështira të pandemisë e vumë si prioritet jetën, shëndetin dhe kujdesin social për të moshuarit, shkroi kryeministri Bojko Borisov në Facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Njerëzve të Moshuar. Muajin e tretë me radhë të gjithë..

botuar më 20-10-01 1.26.MD