Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjatë 24 orëve të fundit të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë nga të infektuarit

Foto: Rojters

204 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit pas 4 137 PCR testeve të bëra, tregojnë të dhënat zyrtare të publikuara në Portalin Unik Informativ.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 16 veta, ndërsa të shëruarit janë 164. 823 veta janë vendosur në spital, 43 prej të cilëve – në repartet intensive. Më shumë janë të infektuarit në Sofje – 51, në Varna – 42 dhe në Dobriç – 19.

Më shumë nga rubrika

Сovid-19 në Bullgari: Dita e 204

Indikatori më i mirë për përhapjen e virusit është numri i të vdekurve “Në sfondin e rritjes së rasteve të vdekjes nga koronavirusi kam dyshim se nuk rritet edhe numri i të infektuarve.” Këtë e tha për BNR epidemiologu dhe pedagog në..

botuar më 20-09-27 5.33.MD

Miting koncert në Urën e Shqiponjave organizojnë protestuesit

Një miting koncert nën moton “E ardhme për Bullgarinë – e ardhme për të rinjtë” u organizua në udhëkryqin e Urës së Shqiponjave të cilën çdo mbrëmje protestuesit okupojnë. “Qëllimi është të tregojmë përmasat dhe gatishmërinë e njerëzve të mbrojnë..

botuar më 20-09-27 5.23.MD
Stefan Canev

Intelektualët të jenë në ballë të protestave

“Ekziston nevoja që intelektualët të jenë në vijën e parë të protestave” tha për BNR shkrimtari Stefan Canev, i cili u dekorua me “Pendën e Artë” për kontribut në kulturën dhe artin bullgar. Sipas tij protesta kundër pushtetit largon intelektualët..

botuar më 20-09-27 4.08.MD