Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesi turistik kërkon restart dhe turizëm pa PCR teste

Foto: BGNES

Turoperatorë, agjentë turistikë dhe udhërrëfyes nga bashkimi “E Ardhmja për Turizmin” dolën në një miting para godinës së Parlamentit në Sofje. Ata ngulin këmbë për një angazhim të qartë nga ana e pushtetarëve për ndihmë financiare, sigurim të likuiditetit të firmave dhe restart të sektorit, si dhe për turizëm pa kërkesa të detyrueshme për PCR teste.

U shtrua edhe çështja për karantinën 14 ditore pas udhëtimit në Turqi. Ata pyesin se pse Rumania e ka hequr këtë karantinë në dallim të Bullgarisë.

Dje Kryeministri Bojko Borisov shpalli se në ndihmë të turizmit do të livrohen rreth 5 mln euro. Mirëpo, sipas përfaqësuesve të sektorit kjo ndihmë nuk mjafton.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 205

Kardiologë bullgarë do të analizojnë pasojat e koronavirusit mbi zemrën Armiku më i madh i zemrës në radhë të parë është frika nga Covid-19, pastaj dhe vet Covid-19. Këtë e pohojnë nga Instituti Bullgar i Kardiologjisë, i cili nis një..

botuar më 20-09-28 7.51.MD

Mbrëmja e 82 e protestave antiqeveritare

Në qendrën e Sofjes ka për t’u zhvilluar mbrëmja e 82-të e pakënaqësisë civile nën moton “Ne nuk kemi frikë”. Nënat nga iniciativa “Sistemi na vret” po përgatitin kampin e tyre me tenda për kushtet e vjeshtës. Ato insistojnë për indeksimin e..

botuar më 20-09-28 7.36.MD

Gjoba për mos mbajtjen e maskave në veprimtari politike

Organizatorët e disa veprimtarive politike publike do të marrin akte për shkeljen administrative të masave antepidemike të vendosura në vend kundër Covid-19, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Sanksione duhet të paguajnë organizatorët e..

botuar më 20-09-28 7.19.MD