Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bota nëntokësore laramane e shpellës “Veneca”

Nja 14 kilometra larg qytetit Bellogradçik të Bullgarisë Veriperëndimore ka një fenomen natyror – “Veneca”, një nga shpellat më të bukura në Bullgari.

Ajo ndodhet në afërsi të drejtpërdrejtë të fshatit Oreshec. Deri te hyrja e saj çon një rrugë gurore. Itinerari turistik në shpellë vazhdon afro një orë dhe shoqërohet me bisedë të ciceronit.

Brenda në shpellë vizituesit shëtitin nëpër një shteg metalik i cili kalon përmes pesë sallave me larmi të madhe të formimeve shpellore. Me ndihmën e ndriçimit shumëngjyrësh shpella “Veneca” gjallëron para shikimit të turistit në tërë madhështinë e saj.

Më shumë për këtë krijesë unike natyrore lexoni në botimin e Radio Bullgarisë Mirë se erdhët në “Veneca” – shpellën më të bukur të Bullgarisë Veriperëndimore!

Foto: BNR-arkiv

Më shumë nga rubrika

Monumenti i Kryengritjes së Shtatorit – Mëglizh

97 vjet nga Kryengritja e përgjakshme e Shtatorit

Më 23 shtator mbushen 97 vjet nga Kryengritja e Shtatorit të vitit 1923 e cila vazhdoi 8 ditë dhe u shua me masakra të mëdha. “Kjo kryengritje është një kulm në luftën e përgjakshme civile në Bullgari, në të cilën vdiqën mijëra bullgarë nga..

botuar më 20-09-23 4.25.PD

Për zjarrin e përjetshëm në qendrën e Sofjes...

“Bullgaria do të ekzistojë përderisa digjet zjarri i përjetshëm i Ushtarit të Panjohur” – kështu bullgarët u shpjegojnë fëmijëve dhe nipërve simbolin e monumentit të ngritur në qendrën e Sofjes. Në afërsi të drejtpërdrejtë të kishës “Shën..

botuar më 20-09-22 5.00.PD

Është koha e turshive

Me fillimin e vjeshtës nëpër rrugët e qyteteve dhe vendbanimeve më të vogla të Bullgarisë fillon të përhapet aroma e specave të pjekura. Fillon sezoni i turshive, kur amviset e zellshme përpiqen të ruajnë frytet e verës. Kështu në raftet e..

botuar më 20-09-19 4.50.PD