Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Jemi në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga Covid-19

Foto: ЕPA/BGNES

Bullgaria dhe Mbretëria e Bashkuar janë në vend të dytë në Evropë për nga vdekshmëria nga koronavirusi gjatë dy javëve të fundit me 1,4/100 000 raste vdekjeje, tregojnë të dhënat e Qendrës Evropiane për Profilaksi dhe Kontroll të Sëmundjeve. Në vend të parë është Rumania me 2,4/100 000 raste vdekjeje.

Për nga treguesi “sëmundshmëri” vendi ynë radhitet në vend të gjashtë me 41,3/100 000 raste pas Luksemburgut, Spanjës, Rumanisë, Belgjikës dhe Maltës.

Më shumë nga rubrika

Prof. Iva Hristova

Teste për Covid-19 në kushte shtëpiake do të shiten në farmaci

“Gjatë 24 orëve të para nuk mund të kuptohet nëse fëmija është i infektuar me koronavirus, ose ka grip, prandaj ai duhet të izolohet”, deklaroi për BNR prof. Iva Hristova – zëvendësdrejtoreshë e Qendrës për Sëmundje Ngjitëse dhe Parazitare. Ajo tha..

botuar më 20-09-18 10.12.PD

154 të infektuar me koronavirus

Nga 5856 PCR teste të bëra gjatë 24 orëve të fundit 2.6% janë pozitive, tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. 154 veta janë infektuar me koronavirus, 150 janë të shëruarit, ndërsa 10 kanë vdekur. Pacientët në spital janë 740, por numri i..

botuar më 20-09-18 9.24.PD

Protestuesit kërkuan dorëheqjen edhe të Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva

Balona plot me ujë dhe fruta fluturonin drejt godinës së Kuvendit Popullor ditën e 71 të protestës antiqeveritare. Aksioni kundër Kryetares së Parlamentit Cveta Karajançeva u organizua nga nënat e fëmijëve me çrregullime nga “Sistemi na vret”...

botuar më 20-09-18 9.08.PD