Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përfaqësues të firmave bullgare dhe greke protestojnë në PKK “Ilinden-Eksohi”

Foto: Radio Bllagoevgrad

Dhjetëra kamionë dhe mbi 50 përfaqësues të firmave transportuese bullgare, si dhe fermerë, u mblodhën për të protestuar në dy anët e pikëkalimit “Ilinden-Eksohi”.

Protestuesit ngulin këmbë që pika e kalimit kufitar, e cila është e mbyllur deri në 31 gusht të hapet përsëri për kamionët dhe maunat. Sipas tyre mbyllja e kufirit në këtë pjesë që nga 22 korriku e këtej, me vendim të autoriteteve greke, heq parimin kryesor të BE-së- lëvizja e lirë e njerëzve, mallrave dhe kapitaleve. Demonstruesit u bëjnë thirrje diplomatëve të dy shteteve – Bullgaria dhe Greqia, ta zgjidhin problemin brenda afateve të shkurtra, në rast të kundërt do të bllokohet PKK-ja “Kullata-Promahon”.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD
Presidenti Radev

Ditën e hënë Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime për kabinetin e ri

Në përputhje me Kushtetutën, ditën e hënë, më 19 prill, Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime me përfaqësues të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor, para se t’ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë..

botuar më 21-04-16 5.00.MD
Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD