Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna priti mysafirët e parë nga Izraeli

Foto: BGNES

166 turistët e parë nga Izraeli tashmë janë në Varna, bëri të ditur BGNES. Ndër ta ka edhe përfaqësues të mediave izraelite, të cilët vijnë   që të njihen me kushtet në bregdetin tonë. Fluturimet nga Izraeli deri në Varna janë rimëkëmbur dhe do të realizohen një herë në ditë, me përjashtim të ditës së shtunë.

Janë planifikuar 19 fluturime në itinerarin Tel Aviv – Varna deri në fund të gushtit dhe 60 fluturime gjatë shtatorit.

Në Burgas fluturimet nga dhe deri në Izrael do të fillojnë që nga 23 gushti dhe do të realizohen çdo ditë deri në fund të muajit. Gjatë shtatorit ato do të ketë fluturime nga e enjtja deri në të dielën. Që nga fillimi i muajit edhe aviokompania bullgare do të fillojë ta shërbejë destinacionin e Tel Avivit.

Agjencia rikujton se Izraeli është një treg kyç për biznesin turistik bullgar. Mbi 300 000 turistë izraelitë e vizitojnë vendin tonë çdo vit.


Më shumë nga rubrika

7 ide për shëtitje rreth qytetit Velingrad

Shikoni propozimet tona sesi të gërshetoni shëtitjen tuaj shëndetësore në qytetin Velingrad , i cili është afirmuar si një spa-kryeqytet i Ballkanit, që njiheni me malet e shkëlqyera Rodopi dhe kureshtjet dhe atraksionet aty pranë: Vizitoni liqenin..

botuar më 20-10-25 8.05.PD

Operatorët turistikë bullgarë paraqesin një video për Manastirin Allaxha

Muaji tetor po përfundon qetë-qetë, kurse bashkë me të dhe ditët e fundit të ngrohta, të përmbushura  me ngjyrat dhe nuancat e natyrës. Tani është momenti të mund t’i shijojmë  dhe ta përcjellim stinën me një ekskursion të paharruar deri në..

botuar më 20-10-25 6.10.PD

Sezoni vjeshtë-dimër në det ka filluar

Gjatë javës së kaluar qyteti Burgas priti 25 turistët e parë nga Ukraina për një pushim të kombinuar për periudhën vjeshtë-dimër. Sipas traditës së vjetër bullgare turistët u pritën me bukë dhe mjaltë , nën tingujt e instrumenteve autentike..

botuar më 20-10-24 6.15.PD