Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Afro 40 për qind nga ankesat në Bullgari janë për pushime të dështuara prapa kufirit

Foto: arkiv

Gjatë 6 muajve të fundit në Qendrën Evropiane të Konsumatorëve tek ne dominojnë ankesat për fluturime të shtyra ose të anuluara si dhe për pushime të dështuara përtej kufijve. Këtë e tha para BNR drejtoresha e qendrës Sonja Spasova. Sipas saj aviokompanitë akoma nuk mund të kthejnë paratë për fluturimet e shtyra ose të anuluara sepse ankesat janë të shumta dhe përpunimi i tyre kërkon kohë. Në anulimin e pushimeve përtej kufirit megjithë kushtet kategorike të rezervimit pa të drejtën e heqjes të dy palët arrijnë kompromis në sajë të Qendrës Evropiane të Konsumatorëve.

Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD