Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ish-Avokatja e Popullit Maja Manollova do të marrë pjesë në zgjedhje në një koalicion anti-Borisov

Maja Manollova
Foto: BTA

Ish-Avokatja e Popullit Maja Manolova në periudhën 2015-2019 dhe lidere e tanishme e platformës civile “Ngrihu.BG” nuk do të themelojë parti, por do të marrë pjesë në zgjedhje në një rrjet të gjerë partnerësh. Rrjeti do të përfshijë organizata civile, parti jashtë statukuos, qytetarë dhe ekspertë.

“Të gjithë ne bashkohemi rreth memorandumit për demontimin e regjimit autoritar të Kryeministrit Borisov dhe për rritjen e të ardhurave të qytetarëve bullgarë. Do të marrim pjesë si një koalicion i gjerë anti-Borisov”, tha Maja Manollova në një aktivitet në sheshin “Sllavejkov” në kryeqytet, bënë të ditur reporterët e BNR-së.

Rrjeti i partnerëve përkrah kërkesat e protestuesve dhe propozon një pako masash për arritjen e të ardhurave minimale prej 1000 levash (511 euro) në muaj.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është lidere e BE-së për gratë në sektorin IT

Numri i specialistëve në sektorin bullgar të teknologjive të informacionit dhe komunikimit u rrit në vitin e krizës 2020 me 2.1 mijë veta, sipas të dhënave të Eurostat. Kështu, numri i përgjithshëm i të punësuarve në këtë fushë u rrit në 103.3..

botuar më 21-07-24 10.05.PD

Bukuritë e botës nënujore paraqiten në një ekspozitë në Varna

Një ekspozitë në të hapur me fotografi nënujore mund të shihet deri në fund të gushtit në lagjen krijuese “Talijana” të qytetit bregdetar Varna. “Qëllimi ynë është të paraqesim bukurinë e botës nënujore të Detit të Zi dhe oqeanit botëror”, tha..

botuar më 21-07-24 9.05.PD

ShBA: Bullgaria tërheq me krah të lirë pune, por korrupsioni është një problem

Bullgaria është ndër vendet me fuqinë punëtore më të lirë në Bashkimin Evropian, me taksë të ulët dhe të fiksuar korporatave dhe tatim mbi fitimin. Kjo e bën atë një destinacion tërheqës për shumë investitorë me kosto më të ulët biznesi. Sidoqoftë,..

botuar më 21-07-23 7.11.MD