Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Plovdiv fillon Festivali për arte rrugore

Foto: pptheatre.com

Dhe sivjet festivali TheatAir gëzon publikun e vet. Kjo ngjarje e shkëlqyer dhe të shumëpritur nga banuesit e qytetit Plovdiv dhe miqtë e tij e përmbush në fund të verës qytetin me një sjellje të mirë shpirtërore, muzikë dhe bukuri. TheatAir do të mbledhë artistë nga artet e ndryshme - teatër, cirk, muzikë dhe magji. Ata do të gëzojnë dhe do të befasojnë publikun e vet të shumtë në vende të ndryshme në të hapur në qendër të qytetit. Dhe sivjet festivali do të gëzojë publikun e vet me programin e vet të pasur me ngjarje të ndryshme. Shfaqje të kukullave, spektakle të premierës, koncerte, një procesion me zjarr, shou në ajër, punëtori për fëmijët dhe akoma shumë befasi të tjera për të mëdhenjtë dhe të vegjlit.

Organizatorët nga Teatri Shtetëror i Kukullave në qytetin Plovdiv besojnë se mënyra më e mirë të mund të qëndrojmë mbi problemet e përditshme, mbi vështirësitë dhe mbi çdo gjë e cila na ndan, është të ngremë lartësimin e shpirtit tonë përmes gëzimit nga arti i ndarë.

Festivali për arte të rrugës TheatAir 2020 zhvillohet me përkrahjen e Bashkisë së qytetit Plovdiv dhe është pjesë nga Kalendari Kulturor i Qytetit për vitin 2020.


Më shumë nga rubrika

Një kuadër nga filmi

Komedia nga Kazakistani "Qepë e egër" hap Sofia MENAR

Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit të filmit MENAR në Sofje do të hapet sonte në Shtëpinë e Kinemasë në kryeqytet. Ai do të shfaqë mbi 40 filma artistikë, dokumentarë dhe të shkurtër nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika e Veriut...

botuar më 24-01-12 8.25.PD
Zhana Jakovleva

Arti bullgar është gjithnjë e më i pranishëm në skenën romake

Në një rrugë të qetë, pak larg qendrës së gjallë historike të Romës, ndodhet Instituti Bullgar i Kulturës . Ndërtesa i është dhuruar shtetit bullgar nga këngëtari i operës me famë botërore Boris Hristov , i cili dikur ka jetuar..

botuar më 24-01-08 7.15.PD
Zdravka Evtimova

Shkrimtarja Zdravka Eftimova mori një çmim prestigjioz për letërsi artistike në SHBA

Një tjetër mirënjohje për letërsinë bullgare është çmimi për shkrimtaren Zdravka Evtimova. Romani i saj “Ai mban heshtjen time” u nderua me Çmimin Amerikan për Fantastikë. Çmimi jepet për herë të parë. Çmimi njeh kontributin e qëndrueshëm të..

botuar më 24-01-05 10.58.PD