Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Plovdiv fillon Festivali për arte rrugore

Foto: pptheatre.com

Dhe sivjet festivali TheatAir gëzon publikun e vet. Kjo ngjarje e shkëlqyer dhe të shumëpritur nga banuesit e qytetit Plovdiv dhe miqtë e tij e përmbush në fund të verës qytetin me një sjellje të mirë shpirtërore, muzikë dhe bukuri. TheatAir do të mbledhë artistë nga artet e ndryshme - teatër, cirk, muzikë dhe magji. Ata do të gëzojnë dhe do të befasojnë publikun e vet të shumtë në vende të ndryshme në të hapur në qendër të qytetit. Dhe sivjet festivali do të gëzojë publikun e vet me programin e vet të pasur me ngjarje të ndryshme. Shfaqje të kukullave, spektakle të premierës, koncerte, një procesion me zjarr, shou në ajër, punëtori për fëmijët dhe akoma shumë befasi të tjera për të mëdhenjtë dhe të vegjlit.

Organizatorët nga Teatri Shtetëror i Kukullave në qytetin Plovdiv besojnë se mënyra më e mirë të mund të qëndrojmë mbi problemet e përditshme, mbi vështirësitë dhe mbi çdo gjë e cila na ndan, është të ngremë lartësimin e shpirtit tonë përmes gëzimit nga arti i ndarë.

Festivali për arte të rrugës TheatAir 2020 zhvillohet me përkrahjen e Bashkisë së qytetit Plovdiv dhe është pjesë nga Kalendari Kulturor i Qytetit për vitin 2020.


Më shumë nga rubrika

Foto: facebook.com/Stefanivanov1987

Artisti Stefan Ivanov hap një ekspozitë në qytetin çek Mlada Boleslav në mars

Nuk ka shumë bullgarë që mund të mburren me njohuri të jashtëzakonshme të historisë së një prodhuesi automobilistik. I tillë është Stefan Ivanov, i lindur në Drjanovo - krijues i një historie të ilustruar të markës Skoda. Më 16 mars të këtij viti, ai..

botuar më 24-02-17 9.30.PD
Margarita Stojkova

Tre tituj prezantojnë Bullgarinë në programet e "Berlinale"

Këtë vit Bullgaria do të marrë pjesë edhe në festivalin prestigjioz të filmit "Berlinale" në Berlin, njoftoi Qendra Kombëtare e Filmit. Aktorja e re Margarita Stojkova do të prezantohet në Shooting Star, për rolin e saj në filmin "Diada". Sevda..

botuar më 24-02-15 9.30.PD

Në Uashington prezantuan librin "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva botuar në gjuhën angleze

Ambasada bullgare në Uashington prezantoi botimin në anglisht të librit "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva. Romani u prezantua nga Angela Rodel, "përkthimi i së cilës në anglisht i dha jetë të re klasikes historike dhe e solli letërsinë bullgare në skenën..

botuar më 24-02-13 10.39.PD