Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Plovdiv fillon Festivali për arte rrugore

Foto: pptheatre.com

Dhe sivjet festivali TheatAir gëzon publikun e vet. Kjo ngjarje e shkëlqyer dhe të shumëpritur nga banuesit e qytetit Plovdiv dhe miqtë e tij e përmbush në fund të verës qytetin me një sjellje të mirë shpirtërore, muzikë dhe bukuri. TheatAir do të mbledhë artistë nga artet e ndryshme - teatër, cirk, muzikë dhe magji. Ata do të gëzojnë dhe do të befasojnë publikun e vet të shumtë në vende të ndryshme në të hapur në qendër të qytetit. Dhe sivjet festivali do të gëzojë publikun e vet me programin e vet të pasur me ngjarje të ndryshme. Shfaqje të kukullave, spektakle të premierës, koncerte, një procesion me zjarr, shou në ajër, punëtori për fëmijët dhe akoma shumë befasi të tjera për të mëdhenjtë dhe të vegjlit.

Organizatorët nga Teatri Shtetëror i Kukullave në qytetin Plovdiv besojnë se mënyra më e mirë të mund të qëndrojmë mbi problemet e përditshme, mbi vështirësitë dhe mbi çdo gjë e cila na ndan, është të ngremë lartësimin e shpirtit tonë përmes gëzimit nga arti i ndarë.

Festivali për arte të rrugës TheatAir 2020 zhvillohet me përkrahjen e Bashkisë së qytetit Plovdiv dhe është pjesë nga Kalendari Kulturor i Qytetit për vitin 2020.


Më shumë nga rubrika

Bukuria dhe emocioni i ngjyrave në ekspozitën e re të piktores Petja Ilieva

36 piktura të krijueses Petja Ilieva shkëlqejnë në Sallën e Mermerit të Kuvendit Popullor. Ekspozita e titulluar "Ngjyra dhe energji" i çon vizitorët në cepa të ndryshme të botës dhe shpalos emocionet e gëzuara shumëngjyrëshe të krijueses së..

botuar më 24-02-07 3.55.MD

Sofja dhe petkat e saj të pikturuara

Ditët e fundit të vitit të kaluar 2023, një nga piktorët më të mirë të grafitit në Bullgari Nasimo dhe ekipi i tij Fine Graff Art njoftuan në faqen e tyre në Facebook se do të dhurojnë të gjitha të ardhurat e marra rishtazi, nga riprodhimet dhe puna e..

botuar më 24-02-04 10.45.PD
Piktura

Një pikturë e Zhorzh Papazovit tani është pjesë e koleksionit të Qendrës “Georges Pompidou” në Paris

“Ëndërrimi” – kështu quhet piktura e Zhorzh Papazovit, e cila tashmë është pjesë e koleksionit të qendrës “Georges Pompidou” në Paris. Kjo është piktura e parë e artistit bullgar që gjendet në koleksionin e Muzeut Kombëtar Francez të Artit Modern,..

botuar më 24-02-04 9.25.PD