Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin Plovdiv fillon Festivali për arte rrugore

Foto: pptheatre.com

Dhe sivjet festivali TheatAir gëzon publikun e vet. Kjo ngjarje e shkëlqyer dhe të shumëpritur nga banuesit e qytetit Plovdiv dhe miqtë e tij e përmbush në fund të verës qytetin me një sjellje të mirë shpirtërore, muzikë dhe bukuri. TheatAir do të mbledhë artistë nga artet e ndryshme - teatër, cirk, muzikë dhe magji. Ata do të gëzojnë dhe do të befasojnë publikun e vet të shumtë në vende të ndryshme në të hapur në qendër të qytetit. Dhe sivjet festivali do të gëzojë publikun e vet me programin e vet të pasur me ngjarje të ndryshme. Shfaqje të kukullave, spektakle të premierës, koncerte, një procesion me zjarr, shou në ajër, punëtori për fëmijët dhe akoma shumë befasi të tjera për të mëdhenjtë dhe të vegjlit.

Organizatorët nga Teatri Shtetëror i Kukullave në qytetin Plovdiv besojnë se mënyra më e mirë të mund të qëndrojmë mbi problemet e përditshme, mbi vështirësitë dhe mbi çdo gjë e cila na ndan, është të ngremë lartësimin e shpirtit tonë përmes gëzimit nga arti i ndarë.

Festivali për arte të rrugës TheatAir 2020 zhvillohet me përkrahjen e Bashkisë së qytetit Plovdiv dhe është pjesë nga Kalendari Kulturor i Qytetit për vitin 2020.


Më shumë nga rubrika

Foto: facebook.com/gallerysynthesis.bg

"Së bashku për një kohë të shkurtër" - një ekspozitë për brezin Y në Bullgari

Deri më 2 prill, banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit mund të njihen me një ekspozitë kurioze. Galeria "S inteziz " prezanton librin me fotografi të fotografit të ri dokumentar Denisl l av Sto jç ev me titullin "Së bashku për një kohë..

botuar më 24-02-03 9.05.PD
Foto: Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Nju Jork

Për herë të parë në SHBA u prezantua përkthimi në anglisht i "Rasti Xhem" të Vera Mutafçievës

Përpara një salle pritjeje të mbushur plot me njohës të letërsisë në librarinë e njohur Rizzoli në Nju Jork, laureatja e Booker Angela Rodel prezantoi përkthimin e saj të romanit “Rasti Xhem”, një nga veprat më të njohura të Vera Mutafçievës...

botuar më 24-01-30 1.10.MD
Foto: Liceu Teorik Bullgar “Vasill Levski”

Liceu "Vasill Levski" - tempull i shpirtit bullgar në Kishinau

“Krijuar dhe zhvilluar me dashuri dhe mendim të sinqertë për atdheun e të parëve, Bullgarinë” – ky do të ishte përkufizimi i Liceut Teorik Bullgar “Vasill Levski” në kryeqytetin moldav Kishinau, nëse do të kishte një fjalor interpretues të..

botuar më 24-01-29 7.30.PD