Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestuesit paralajmëruan se do të ndërtojnë përsëri barrikada

Foto: BTA

Ditën e 58 të protestave në Sofje lëvizja BOEC organizon para Pallatit Gjyqësor nga ora 13.00 një aksion për dhënie sinjalesh kundër personave dhe institucioneve që e kanë fajin për përleshjet gjatë protestës më 2 shtator, të ashtuquajturën “Kryengritje e Madhe Popullore”. Organizatorët deklarojnë se fillojnë të parashtrojnë ankesa kundër veprimeve të MPB-së, ndërsa çdo një qytetar, i cili dëshiron, mund të vijë dhe të parashtrojë ankesë në Prokurori, transmetoi BNR.

“Sot do të shëtitim në mënyrë simbolike deri në Orllov Most, nesër i ngremë barrikadat përsëri. Këtë e premtoi ditën e 57 në mbrëmje një prej liderëve të protestuesve Nikollaj Haxhigenov.

Dita e punës në Sofje filloi pa udhëkryqe të bllokuara, bëri të ditur BNR.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 402

Bullgarët janë të ndarë sa i përket idesë për “pasaportat e vaksinimit” Bullgarët janë ende të ndarë në lidhje me idenë e të ashtuquajturve "pasaporta vaksinimi", nëpërmjet të cilëve Bashkimi Evropian ka në plan të rimëkëmbë udhëtimin e lirë dhe..

botuar më 21-04-13 6.04.MD

Bullgaria – e shqetësuar për vaksinën Johnson & Johnson

"Ne jemi të shqetësuar për raportet e sotme nga SHBA-ja në lidhje me vaksinën Johnson & Johnson. Presim që të kemi një vendim në fund të ditës, pasi Agjencia Evropiane e Barnave shpalli qëndrimin e vet." Këtë e ka deklaruar Ministri i Shëndetësisë..

botuar më 21-04-13 5.33.MD

Në Varna refuzuan të vaksinohen me AstraZeneca

Mjekët e përgjithshëm në qytetin Varna konstatuan refuzim në masë të vaksinimit me preparatin e AstraZeneca. Pas informatave të përhapura për ndërlikime pas vaksinimit njerëzit preferojnë të presin furnizimet e vaksinës Pfizer. "Nuk ka qartësi..

botuar më 21-04-13 3.59.MD