Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev dhe Kryeministri Bojko Borisov përshëndetën bullgarët me rastin e festës kombëtare

Presidenti Rumen Radev
Foto: BTA

Me rastin e përvjetorit të 135 të shpalljes së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë dhe të Rumelisë Lindore Presidenti Rumen Radev nënvizoi para gazetarëve se “mësimi historik i kësaj ngjarjeje është se ndryshimi drejt më së mirës është i mundshëm kur jemi të bashkuar në mbrojtjen e lirisë, drejtësisë, barazisë para ligjit”.

Në rrjetin social Kryeministri Borisov deklaroi se Bashkimi është një sukses i jashtëzakonshëm i shoqërisë bullgare.

“Besoj në urtësinë e popullit bullgar! Besoj se edhe këtë herë ne qytetarët e Bullgarisë do të arrijmë të bashkohemi rreth një kauze kombëtare dhe të shkojmë në rrugën e drejt për vendin tonë”, shkroi gjithashtu Borisov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD