Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festival Ballkanik Ndërkombëtar i Verërave organizohet në Sofje

Foto: BGNES, arkiv

Nga 17 deri më 19 shtator në Sofje organizohet Festivali Ballkanik Ndërkombëtar i Verërave. Kjo njoftohet në sajtin e Dhomës Tregtar Industriale Bullgare. Në hapësirën para Pallatit Kombëtar të Kulturës do të organizohen tenda të cilat do të formojnë një qytezë të verërave. Do të ofrohen verëra të llojllojshme. Vizituesit do të kenë mundësi të blejnë verërat e dalluara në pjesën e konkursit që u zhvillua nga 9 deri më 11 shtator në Beograd.


Më shumë nga rubrika

Nuk mjaftojnë mjekët në vijë të parë

Mangësia serioze e mjekëve në vijë të parë është problemi më i madh, përpara të cilit është i drejtuar sistemi shëndetësor në Bullgari, informoi ministri i shëndetësisë Kostadin Angjelliov në brifingun e Shtabit Operativ Kombëtar. “Që të gjithë..

botuar më 20-10-22 2.33.MD

Një video prezanton Bullgarinë si IT qendër me tradita

Një kompani bullgare përhapi video kushtuar sektorit teknologjik në Bullgari, bëri të ditur Radio Sofja e BNR-së. Videoja prezanton përvojën dhe traditat shumëvjeçare të vendit tonë në fushën e inovacioneve. Janë përfshirë shembuj më të ndryshëm,..

botuar më 20-10-21 2.12.MD

Pse një holandez dëshiron ndryshim të rendit politik në Bullgari?

Në qoftë se një milion bullgarë bashkohen rreth prioriteteve kryesore për zhvillimin e vendit të vet, në skenën politike do të dalin profesionistë, të cilët të punojnë për kauzën “Bullgaria”. Në këtë beson holandezi Patrick Smithuis , i cili që nga..

botuar më 20-10-21 12.09.MD