Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e 66 e protestave antiqeveritare

Foto: BGNES

Dita e 66 e protestave antiqeveritare do të kalojë nën moton “Ne nuk kemi frikë”. Dita e 65 e protestave kaloi pa incidente. Protestuesit bllokuan udhëkryqin e Urës së Shqiponjave për disa orë. Një pjesë prej të pakënaqurit u mblodhën para godinës së BNT-së për të pritur ministren sociale Denica Saçeva. Ajo doli nga godina me ndihmën e policisë. Në një intervistë në televizionin kombëtar ajo tha se qeveria ka ndërmend të përfundojë mandatin.

“Prapa neve qëndrojnë njerëz të cilët nuk dëshirojnë të japim dorëheqje. Prandaj kemi ndërmend të përfundojmë mandatin dhe të marrin vendime të dobishme për njerëzit”, tha Saçeva. Sipas saj në protestat marrin pjesë jo vetëm njerëz të cilët nuk e pëlqejnë qeverinë dhe kërkojnë ndryshime radikale, por edhe të tillë për të cilët politikat e qeverisë përbëjnë pengesë.


Më shumë nga rubrika

Prof. Andrej Çorbanov

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19

Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne shohim vende me masa drastike në të cilat situata nuk është më e mirë sesa në..

botuar më 21-01-25 6.21.MD
Kostadin Angellov

Ministri i Shëndetësisë nuk është i prirë për hapjen e lokaleve

Kanë për t’u zhvilluar takime dhe bisedime me përfaqësuesit e restoranteve në vendin tonë, tha në qytetin Stara Zagora Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në lidhje me tensionin në biznesin e restoranteve, njoftoi BTA. “Që nga fillimi i..

botuar më 21-01-25 5.03.MD

Bullgaria ka shans të bëhet qendër për startimin e kompanive në intelektin artificial

Bullgaria ka reputacionin e një qendre tërheqëse digjitale falë talenteve të saj teknologjikë. Ajo është ndër vendet me numrin më të madh të grave që punojnë në informatikë. Ne kemi një shans real për t'u bërë një qendër evropiane fillestare në..

botuar më 21-01-25 4.41.MD