Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për zjarrin e përjetshëm në qendrën e Sofjes...

Foto: BGNES

“Bullgaria do të ekzistojë përderisa digjet zjarri i përjetshëm i Ushtarit të Panjohur” – kështu bullgarët u shpjegojnë fëmijëve dhe nipërve simbolin e monumentit të ngritur në qendrën e Sofjes.

Në afërsi të drejtpërdrejtë të kishës “Shën Sofija” u krijua një sarkofag në të cilin ruhen 15 gëzhoja me tokë të shenjtë nga të gjitha këndet e Bullgarisë dhe eshtrat e luftëtarëve të panjohur të mbledhura nga vende të rëndësishme për historinë bullgare. Kështu monumenti u kthye në simbol të nderit, patriotizmit dhe vetëmohimit të të gjithë ushtarëve bullgarë. Aty digjet dhe një zjarr i pashuar, dëshmi për mirënjohjen dhe respektin e pasardhësve.

Mbrojtës i tij është luani i cili mishëron fuqinë dhe trimërinë dhe është pjesë e stemës së Bullgarisë.

Çfarë është historia e monumentit të Ushtarit të Panjohur dhe  si ai u kthye në simbol të shenjtë të shtetit bullgar mund të lexoni në botimin: Monumenti - simbol i ushtrisë së pathyeshme bullgare nga koleksioni i Radio Bullgarisë.

Më shumë nga rubrika

Zllata Mëglenska – mbrojtësja e bullgarëve jashtë shtetit

Sot të krishterët ortodoksë në Bullgari nderojnë shenjtoren Zllata Mëglenska – përkrahëse dhe mbrojtëse e bullgarëve jashtë kufirit. Ajo ka jetuar gjatë zgjedhës turke në shekullin XVIII në fshatin Sllatino, i cili sot gjendet në territorin e Greqisë. Në..

botuar më 20-10-18 5.05.PD

Vjeshta është e shkëlqyer për kërkuesit e fenomeneve shkëmbore në Bullgari

Muaji i këndshëm tetor me rrezet përkëdhelëse të diellit na fton të shijojmë malin dhe takimet me natyrën. Gjethet е përmbushura me ngjyra të larmishme bien nga pemët dhe përpara vështrimit tonë zbulohen format fantastike shkëmbore, të cilat u përngjajnë..

botuar më 20-10-17 5.10.PD

Kiçka Hristova: “Muzika është shpëtimi në këto kohë të vështira”

Gjatë këtij viti këngëtarja popullore Kiçka Hristova shënon disa ngjarje të rëndësishme në jetën e saj. Ndër to është vjetori i 20-të i krijimit të Formacionit Folklorit “Gallateja” pranë Vatrës së Kulturës “Vasill Levski – 1927” në lagjen Gallata..

botuar më 20-10-11 7.05.PD