Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkollat janë vendet me rrezik më të ulët të përhapjes së Covid-19

Foto: EPA/BGNES

Pasi pamë se çfarë ndodhi në kopshtet dhe në çerdhet e fëmijëve ishim të qartë se çfarë do të ishte situata në shkollë. Nuk është e mundur që ato të jenë ishuj pa probleme, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë doc. Angell Kunçev. Në qoftë se respektohen të gjitha masat kundërepidemike 100% atëherë shkollat do të jenë vendet me rrezik më të ulët të përhapjes së Covid-19, është i mendimit eksperti.

Organizata e aplikuar kufizon kontaktet e nxënësve me ata nga klasat e tjera. Sipas doc. Kunçevit masat në shkollat bullgare janë shumë të mira dhe u përgjigjen praktikave në pothuaj të gjitha shtetet evropiane. Sa për protestat kundër mbajtjes së maskave nga fëmijët në shkollë Kunçev mendon se mbajtja e tyre 30 minuta në ditë nuk do ta dëmtojë psikikën e fëmijëve.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 356

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur..

botuar më 21-02-26 6.28.MD

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët...

botuar më 21-02-26 5.04.MD

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollimin e koronavirusit

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angelov, njoftoi BTA. Ai..

botuar më 21-02-26 4.17.MD