Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Burgim i përjetshëm për terroristët e aeroportit të Burgasit

Foto: BTA

Burgim i përjetshëm pa lirim me kusht vendosi Gjykata e Specializuar Penale për atentatorët në aeroportin “Sarafovo” në qytetin bregdetar Burgas. Meliad Farah dhe Hasan El Haxh Hasan u njohën ndihmës të terroristit që vet u shpërthye më 18 korrik 2012. Si rezultat u pëlcas një autobus me turistë izraelitë. Vdiqën pesë izraelitë dhe shoferi i autobusit – shtetas bullgar. U plagosën afro 40 veta. Masa e dënimit është në regjim special dhe të dënuarit do të paguajnë padi civile për dëme jopasurore.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 366

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i..

botuar më 21-03-08 6.11.MD

Koronavirusi pritet të bëhet sezonal

Më 8 mars një vit më parë në Bullgari u raportuan të infektuarit e parë me koronavirus dhe ata tashmë janë mbi 260 000. Covid-19 ka të ngjarë të bëhet sezonal, tha para Radios Kombëtare Bullgare Prof. Todor Kantarxhiev drejtor i Qendrës Kombëtare..

botuar më 21-03-08 5.41.MD

Pritet një rritje e rendimenteve të grurit

Gati 5.8 milion tonë grurë do të prodhohen nga Bullgaria në 2021. Parashikimi u bë nga Qendra për Kërkime Ekonomike në Ekonominë Rurale, njoftoi BTA. Kjo është 15 për qind më shumë se fitimet në vitin 2020. Sipas parashikimeve të para të Qendrës,..

botuar më 21-03-08 3.49.MD