Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reformat duhet të realizohen nga forcat politike

Allbena Azmanova
Foto: arkiv

“Të gjitha forcat politike e krijuan këtë sistem plotë korrupsion dhe arbitraritet”, tha para BNR Allbena Azmanova pedagoge e teorisë politike në Bruksel. 73 shkencëtarë bullgarë nga 60 universitete në 12 shtete nënshkruan një letër të hapur në përkrahje të protestave kundër qeverisë dhe kryeprokurorit. Sipas Azmanovës “reformat duhet të kryhen nga forcat politike”. Protestat vetëm vjen të sugjerojnë se diçka nuk është në rregull.


Më shumë nga rubrika

Ekaterina Zaharieva

Bullgaria ende nuk mund të mbështetë kornizën negociuese për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

“Ende nuk jemi në gjendje të miratojmë kornizën negociuese për Republikën e Maqedonisë së Veriut.” Këtë e tha në një brifing zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva. Sipas saj pala maqedonase shkel..

botuar më 20-11-03 1.08.MD
Krasimir Karakaçanov

Zëvendëskryeministri i ka shpjeguar SHBA-së pozitën bullgare për Maqedoninë e Veriut

Në qoftë se tani bëjmë kompromis me Maqedoninë e Veriut, nesër do të kemi probleme. Historia jonë deri në vitin 1944 është e përbashkët, tha para televizionit BTV Zëvendëskryeministri i Sigurisë dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov...

botuar më 20-11-02 4.55.MD
Ekaterina Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Shkupi duhet ta njohë të vërtetën historike

"Në qoftë se Republika e Maqedonisë së Veriut i njeh rrënjat bullgare të gjuhës dhe kombit të saj kjo do t’i vërë fund tensionit në marrëdhëniet tona dhe mundësisë që Bullgaria të vendosë veto për fillimin e negociatave për anëtarësim evropian”,..

botuar më 20-10-31 10.55.PD